מזג האויר במוסקבה

לפני שאתם אורזים את המזוודות ועולים על טיסה, כדאי לכם לדעת איזה מזג אויר מצפה לכם במוסקבה. ההבדל בין ללבוש מעיל דק לבין ללבוש מעיל פוך יכול להציל את הבילוי שלכם שכן מזג האוויר במוסקבה שונה מאוד מזה המוכר לנו הישראלים, וכשקר אז קר! לא סתם הוודקה זורמת בגרונות, לא סתם העור לבן כשלג, לא סתם כובעי הפרווה מתנוססים על הראשים, החורף במוסקבה גבירותיי ורבותי קפפפפפפוא! הקיץ לעומת זאת נהדר! במדריך מזג האויר במוסקבה תוכלו לקבל מושג על העונות השונות ומה קורה בהן, מה כדאי ללבוש ומתי הכי מומלץ לנסוע.

בגלל מיקומה בכדור הארץ, רוסיה נתונה לשינויים קיצוניים במזג האויר שלה. ימי הקיץ חמים ולפעמים רותחים ואילו ימי החורף קפואים וקשים. מזג האויר במוסקבה משתייך לקבוצת היבשות עם אחוזי לחות גבוהים במשך כל השנה. רוב המשקעים דווקא ירדו בחודשי הקיץ כשבממוצע יורדים כ13 ימי גשם בחודש, בחודשי החורף הגשם הופך לשלג. כמו בכל מקום בעולם, העונה המתויירת היא עונת הקיץ בה פוקדים מאות אלפי תיירים את העיר מוסקבה כדי להינות מימי שמש חמים ומאטרקציות העיר.

קיץ
הקיץ במוסקבה חמים ונעים, בשיא הקיץ הטמפרטורה הממוצעת עומדת על 23 מעלות, זהו מזג אויר מדהים לצאת להסתובב ברחבי העיר ובגנים הציבוריים היפיפיים. אמנם בשנים האחרונות החלו פוקדים את היבשת מאין גלי חום הנמשכים כשבוע או פחות והטמפרטורה בגל כזה יכלוה לטפס גם ל30 מעלות. זוהי עונת החופשה של הרוסים, ורבים מהמקומיים ינצלו אותה דווקא מחוץ לעיר בטבע או בעיירות קיט. בקיץ, מוסקבה מתכוננת לקבל את התיירים המגיעים אליה מכל רחבי העולם, הרחובות מתמלאים בשלל שפות זרות והמוניומנטים שוקקי חיים. שימו לב, הקיץ במוסקבה מזמן ימי גשם רבים, גם שבוע של חום עז יכול להישבר ברגע עם סופת גשמים וברק, אז היו מוכנים מעיל גשם ומטריה קטנה בהישג יד. הטמפרטוה הגבוהה ביותר שנמדדה במוסקבה הרקיעה ל39 מעלות, זה קרה ממש עכשיו ביולי 2010 באחד מגלי החום הקשים שידעה היבשת, גל החום גרם לשריפות רבות, ויערות שלמים נמחקו מעל מוסקבה.

סתיו
בניגוד למה שאנשים יודעים, עונות המעבר במוסקבה הם הזמן היפה ביותר לנסוע. הסתיו במוסקבה מתחיל בחודש ספטמבר, זהו חודש מקסים לשהות בו במוסקבה כשהכל מתכנס, התיירים ברובם עזבו את העיר, המקומיים שבים מחופשות הקיץ והעיר נכנסת לשיגרה ומתכוננת לחורף. זהו זמן נהדר לחוות את מוסקבה האמיתית, ולא זו המתיירת בלבד. המקומיים קוראי לזמן הזה הBabe leto- סבתא קיץ, והם טוענים שזהו הזמן בו הפארקים והשדרות הגדולות נהיות הכי יפות לבקר בהם מכל עונות השנה. כמות המשקעים יורדת מזו של חודשי הקיץ, והקור מתחיל אט אט להגיח. בשנה רגילה, לרוב לא יורד שלג והטמפרטורות מתונות ומאפשרות בילוי בחוץ עד לאמצע נובמבר, שהקור מתחיל להיות קיצוני והחורף מתחיל לעטוף את העיר. זוהי גם פתיחת עונת התרבות המפוארת של מוסקבה, מיני תיאטראות ומרכזי בילוי שהיו סגורים בחודשי הקיץ שבים ונפתחים ואפשר להינות ממיטב הערבים הנוצצים של העיר.  

חורף
מאמצע נובמבר החורף כבר מורגש בהחלט. החורף במוסקבה נמשך לאורך החודשים אמצא נובמבר ועד אמצע מרץ כשהטמפרטורה הממוצעת נעה סביב 8- מעלות! בחודשים אלה הטמפרטורה צונחת אל מתחת לאפס ושלג לבן וסמיך עוטף את העיר ונערם לו אט אט. החורף במוסקבה מקפיא, אם אתם מתכננים להגיע בעונה הזאת חשוב שתבינו שעליכם להיצטייד בהתאם. לבוש מרובה שכבות, כובעי צמר, כפפות, גטקעס, גרביים עבות, כפפות וצעיפים הם רק חלק מרשימת הבגדים שחובה עליכם לזרוק למזוודה. כמובן שאם לא הצטיידתם כראוי תוכלו לרכוש בעיר עצמה פרטי לבוש מחממים שכן אין מקום טוב יותר להצטייד בו מאשר מוסקבה שהקפור הוא עניין שבשיגרה. למרות הקור העז ישנם ימי שמש רבים מה שמשאיר מצב רוח טוב! מוסקבה הופכת להיות נסיכה אמיתית בחורף, כשהעיר קבורה תחת שלג כבד, ופנסי הרחוב מנצנצים, אין דבר רומנטי יותר ממנה.. ובנוסף נפתחים להם אירועי החורף כמו החלקה על קרח, סקי, סנובורד, מלחמת שלג וחגיגות הקריסמס המרהיבות שמתרחשות בכל אחד מהבתים. חוויה יוצאת דופן אך קפואה..

אביב
מסוף חודש אפריל ולאורך כל חודש מאי, מזג האויר מתייצב, החורף מתרחק וכמות ימי הגשם קטנה יותר מימי הקיץ. באביב מתחילה פריחה מחודשת ומרהיבה והעיר מתקשטת ביופי מרהיב וחגיגות שונות. זהו רגע לפני שהקיץ מגיע ועימו התיירים, וכדאי לנסוע ולנצל את הימים המיוחדים הללו לחופשה במוסקבה!

ראו גם מזג אוויר באיטליה | מזג אוויר ביוון