תחבורה במוסקבה

מוסקבה היא עיר ע-נ-ק-י-ת ומסובכת, אם אתם מתכננים לחרוש אותה בביקורכם כדאי מאד שיהיה לכם קצת מושג על דרכי התחבורה במוסקבה שכן ללכת ברגל לא בא בחשבון אלא אם כן זה למכולת או למסעדה הקרובה למלונכם. במוסקבה עומדים לרשותכם דרכים רבות להגיע ממקום למקום בזריזות ויעלות, במדריך תחבורה במוסקבה שלפניכם נגלה לכם מהן הדרכים הכדאיות ביותר, הכרטיסים הזולים ביותר והטיפים החשובים ביותר בנוגע לתחבורה במוסקבה. הדקו את חגורות הבטיחות (מומלץ אחרי 36 כוסיות וודקה ששתה הנהג) יוצאים לדרך!

הגעה משדות התעופה
יש שני שדות תעופה שאתם יכולים לנחות בהם במוסקבה (להרחבה קיראו את דף טיסה למוסקבה), אם תנחתו בדומודדובו Domodedovo הדרך הטובה ביותר הן מבחינת הזמן והן מבחינת המחיר להגיע אל מרכז העיר היא לקחת את רכבת האקספרס Aeroexpress היוצאת מתחנת Paveletsky בכל שעה עגולה החל מ08:00 ועד ל23:00 ובכל חצי שעה בין 08:00 ל11:00 ובין 17:00 ל21:00. נסיעה אורכת כ40 דקות וכרטיס כיוון אחד עולה 120 רובל. אך יש גם דרכים נוספות כמו לקחת אוטובוס היוצא בכל שעה עגולה בין 06:00 ל01:00 כשבין 9:00 ל12:00 ובין 18:00 ל21:00 יוצא כל חצי שעה. התחנה הסופית היא תחנת המטרו Domodedovskya נסיעה לוקחת בין 45 דקות לשעה תלוי בתנועה ותעלה 30 רובל. אופציה נוספת זה לקחת מונית שרות, מאין מיניבוסים פורמלים שמוציא שדה התעופה שימו לב ששם החברה Elex Polus או Round Trans כתובים עליהם, מחיר נסיעה הוא כ50 רובל ומשך הנסיעה הוא בין 30 דקות לשעה תלוי בתנועה. המיניבוסים האלה פועלים 24 שעות ביממה אך יוצאים לדרך רק כשהם מלאים בנוסעים ואין בהם הרבה מקום למזוודות, קחו זאת בחשבון!  אם אתם רגילים לקחת מונית ספיישל, המוניות היוצאות משדה התעופה ללב העיר גובות מחיר אדיר של כ50 דולר! ומשך הנסיעה הוא הארוך מכולם, בין שעה לשעה וחצי תלוי בתנועה. ראו גם השכרת רכב בחו"ל

אם נחתתם בשדה התעופה שרמטייבו Sheremetyevo הדרך הזולה ביותר היא הרכבת שנפתחה ממש לפני שנה ועושה את דרכה אל תחנת Svoyolovski שבמרכז העיר. משך הנסעיה הוא סביב השעה ומחיר כרטיס בודד הוא 300 רובל. אם מתחשק לכם להתחיל להתערבב עם המקומיים ולחוש במוסקבה האמיתית, אין דרך טובה יותר מאשר לקחת אוטובוס שפעיל בין השעות 5:40 ל00:00. כל שעליכם לעשות זה לצאת משדה התעופה (קומת קרקע, היציאה הימנית ביותר) ושם תחכה לכם תחנת האוטובוס. בתחנת האוטובוס פועל שירות נוסף הנקרא מרשרוטקאס- Marshrutkus, שאטלים שעובדים בין 6:00 ל22:00 מחיר נסיעה באוטובוס מתחיל ב5 רובל לאוטובוס, ו25 למרשרוטקאס. משך הנסיעה הוא סביב החצי שעה לתחנת המטרו Rechnoy vokzal או תחנת Planernaya ומשם ללב העיר מוסקבה.  אופציית המונית קיימת גם כאן, המון מוניות מחכות לקחת אתכם משדה התעופה, מוניות עלומות יגבו את המחיר הגבוהה ביותר, החל מ45 דולר ועד לכמה שיתחשק לנהג לדרוש מכם, בשביל להימנע מסיטואציות לא נעימות אנו ממליצים לכם לקחת את הEgmoscab הרשמי של שדה התעופה, אמור לעלות 45 דולר. או ישנו שירות נוסף הנקרא Airport Transfer Service שמוציאים רכבים 24 שעות ביממה ומתגאים באנגלית שלהם.. גם כאן המחיר ינוע סביב ה45 דולר.

תחבורה במוסקבה- מרכז העיר
התנועה במוסקבה היא הסיוט הכי גדול שתוכלו לדמיין לעצמיכם, שכחו מהפקקון בכניסה לירושלים או בתוך העיר תל אביב. מוסקבה בעיקר בשעות העומס, זה שיירות אינסופיות של מכוניות עומדות להן זו אחר זו במשך שעות ארוכות, ומידי פעם מתקדמות במילימטר. אז אם אתם מתכננים להסתובב בעיר, אין דרך טובה וזריזה יותר מלהשתמש ברכבת התחתית המצויינת של מוסקבה.
הרכבת התחתית או "המטרו" במוסקבה מרשימה ומסועפת, מגיעה לכל מקום בעיר ובפרבריה. תחנותיה מסומנות באות M ופזורות להן בכל רחבי העיר. הצרה היחידה והכה אופיינית למטרו במוסקבה היא העובדה ששמות התחנות לא כתובים באנגלית אלא רק ברוסית, אבל אל דאגה! יש דרך להיתנהל גם ככה כיוון שלכל קו יש את הצבע המיוחד שלו. שעות הפעילות של המטרו מתחילות בשעה 5:40 ומסתיימות ב01:00. (הרכבת האחרונה היא סביב 00:30). כרטיסים לכל כיוון וזמן יעלו 15 רובל, אין איזורים ומחירים משתנים שזה מאוד מקל על ההתמצאות. אפשר ומומלץ לקנות חבילת כרטיסים מראש ולהוזיל את הנסיעות במעט. חבילות של 5, 10 ו20 כרטיסים ניתן להשיג במכונות ובקופות. המטרו במוסקבה ידועה בעיצובה המרשים, יש תחנות מסויימות המעוצבות כלכך שאתה מרגיש כמו במוזיאון :) טיפ חשוב: שעות העומס מורגשות מאוד במטרו ומומלץ מאד להימנע משימוש במטרו בין 8:00 ל9:00 ובין 17:00 ל19:00, אל תגידו לא ידענו!

אם בכל זאת בחרתם לנסוע בתחבורה שמעל האדמה (רק לא בשעות העומס!) יש לכם מספר אופציות, או אוטובוס טרולי קומפקטי (טרוליבוס), או אוטובוס (אובטובוס) או חשמלית (טראמוואי), מה שיפה במוסקבה זה שהכל עולה אותו דבר ואין עניינים וסיבוכים, אם מחיר הנסיעה הוא 15 רובל במטרו, הוא יהיה כזה גם באוטובוס וגם בחשמלית. כדי להוזיל אותו ל12 רובל, קנו מראש בקופות המטרו,או בקיוסקים הצמודים לתחנות ולא אצל הנהג עצמו.

לוחות הזמנים ומשך הנסיעה זה דבר מיקרי בהחלט במוסקבה, אם תנסו למצוא היגיון אתם תמצאו את עצמיכם מסתובבים חסרי אונים בכל שעות היום. ההמתנה לאוטובוס או חשמלית יכולה לנוע בין 5 ל40 דקות בלי שום בעיה אז קחו אוויר וכנסו לאווירה. שעות הפעילות של התחבורה במוסקבה היא בין 5:30 ל01:00. לאחר מכן נשארת אופציית המוניות בלבד שכן אין שירותי לילה ציבוריים מכל סוג שבוא. תחנות האוטובוס הן צהובות ומסומנות באות A, לטרולי תתנוסס האות T והצבע יהיה לבן ולחשמליות האותיות TP יבלטו ובגדול.

המרשרוטקה- Marshrutka
אותה הזכרנו קודם מסתובבת גם היא בכל רחבי העיר ומחפשת אנשים שמנופפים לה ביידים שתעצור ותיקח אותם. זוהי המונית שרות המוסקבאית והיא נוסעת במסלולי התחבורה הציבורית רק שזאת של חברות פרטיות.

ולסיום המוניות, במוסקבה אין המון מוניות ברחובות, ואלה יסתובבו בעיקר במקומות הומי אדם, תעריף הנסיעה משתנה בשעות הנסיעה ובעומס כמובן, בדרך כלל המחיר ינוע סביב ה10 רובל לקילומטר בערך. אל תצפו שהנהגים ידאו יותר ממילה אם בכלל באנגלית, התיקשורת אם כן תהיה בשפת הסימנים.


ראו גם : טיסה למוסקבה | השכרת רכב במוסקבה

מסורת רבת שנים ברוסיה הופכת כל מכונית למונית! אם תנופפו מול כל מכונית שיש בה מקום פנוי לרוב היא תשמח לעצור ולקחת אתכם (בתשלום כמובן!) זוהי חוויה מיוחדת במינה ומשונה אבל אתם חייבים להיתנסות בה לפחות פעם אחת במשך שהותכם במוסקבה. את המחיר רצוי לקבוע בתחילת הנסיעה כיוון שעצם היותכם זרים מדליק את נורת הדולרים בעייני המקומיים שינסו לגבות מחירים מופרכים. בררו מראש אצל המקומיים כמה נהוג לשלם לנסיעה כזאת ועמדו על שלכם עם חיוך..

ראו גם : ברצלונה